piątek, 3 marca 2017

Z cyklu Sanktuaria Maryjne w Polsce- Sanktuarium Matki Bożej Budzieszyńskiej.


Witam! W dniu dzisiejszym przedstawiam jedno z bardzo ciekawych miejsc dotyczących kultu maryjnego na Podlasiu. Nie jest może ono tak popularne jak choćby Kodeń. Pomimo to, gromadzi rzesze pielgrzymów szukających uzdrowienia ciała i ducha oraz tych którzy dostąpili już tych łask i pragną podziękować za nie Matce Bożej. W tym artykule skupię się na dziejach Sanktuarium Matki Boskiej Budzieszyńskiej znajdującym się w miejscowości Mokobody pod Siedlcami.

Kult Maryjny

Kult Matki Bożej Budzieszyńskiej rozpoczął się już w XII wieku. Istnieje legenda, która mówi o uratowaniu polskich wojów przed zdradzieckim napadem Jaćwingów. Śpiących mężczyzn miał obudzić jasny blask bijący od cudownego obrazu. Ten sam obraz w dniu dzisiejszym wzbogaca wystrój mokobodzkiego sanktuarium. Warto dodać, że od wspomnianego wydarzenia swoją etymologię wywodzi nazwa miejscowości Budzieszyn, która nosiła pierwotnie nazwę „Zbuszisyn” (zbudzić synów), a następnie „Budzisin”a obecnie Budzieszyn. 

Istnieje też i druga legenda, która wiąże obraz Matki Bożej z czasami wojen szwedzkich, kiedy to znużony oddział wojska polskiego odpoczywał w lesie. Fakt ten wyśledzili Szwedzi i w nocy przygotowali niespodziewany napad. Zaskoczeniu zapobiegł znajdujący się w obozie obraz Matki Bożej, który zajaśniał wielkim światłem, dzięki któremu polskie wojsko w porę się zbudziło, odpierając atak wroga.
Trzecia legenda, podobnie jak poprzednia odnosi się do wojen Polski ze Szwecją. Opowiada o tym, jak  ojciec z synem w poszukiwaniu zaginionych wołów zabłądzili w lesie i tam zastał ich mrok. Gdy zasnęli zbudził ich wielki blask i dało się słyszeć ryk wołów. Poszli w stronę światła i zobaczyli obraz otoczony jasnymi promieniami, a przy nim parę klęczących wołów. Poinformowali o tym niezwykłym wydarzeniu mieszkańców, którzy w uroczystej procesji przenieśli obraz do kościoła w Mokobodach. Po jakimś czasie obraz zniknął i pojawił się na starym miejscu. Zdarzenie to miało miejsce kilka razy, aż w końcu zrozumiano, że wolą Matki Bożej jest pozostać na starym miejscu, gdzie pobudowano kościółek, a miejscowość nazwano Budziszynem. 

Obraz Matki Bożej Budzieszyńskiej

Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus został namalowany na cedrowej desce. Prawdopodobnie  powstał on w XII wieku, natomiast jego autor jest nieznany. Maryja twarzą jest skierowana w stronę obserwującego obraz, prawą rękę ma położoną na sercu, zaś w lewej trzyma malutkiego Jezuska. Dzieciątko prawą dłoń ma uniesioną w geście błogosławieństwa. Wizerunek Bogurodzicy z Dzieciątkiem zdobią pozłacane korony. Matka Boża ubrana jest w ciemnoniebieski płaszcz z wąskimi, pozłacanymi lamówkami.

Miejsce pielgrzymek

Do Mokobód każdego roku przybywają rzesze pielgrzymów. Oprócz Sanktuarium, wierni wybierają się do źródełka, które wytrysnęło po legendarnym cudzie ocalenia polskich wojsk.   Pątnicy mają nadzieję, że woda o cudownej mocy, przyniesie ukojenie ich schorowanym ciałom.  Ma być ona szczególnie pomocna w przypadku chorób oczu. 

Ciekawym obiektem do zwiedzenia jest także kamień z dwoma wkłuciami w kształcie stóp zwanymi potocznie ,,bożymi stópkami”. Podanie głosi, że podczas jednej z wypraw rycerstwa polskiego przeciw Jadźwingom w XII-XIII wieku kamień służył jako tymczasowy ołtarz polowy.  To właśnie podczas wspomnianego w legendzie nocnego napadu wroga, Matka Boska objawiła się na kamieniu budząc śpiących rycerzy i zostawiając w nim odciski swoich stóp. Nazwa uroczyska ze świętym kamieniem oraz źródełkiem „Budziszyn (Budzieszyn)” ma pochodzić od tego zdarzenia. Kamień podobnie jak woda z pobliskiego źródełka ma posiadać właściwości lecznicze. 

Wprawdzie pomysł umieszczenia na blogu artykułu o sanktuarium w Mokobodach narodził się w mojej głowie przypadkowo, to jednak zainspirowała mnie jego historia i dzieje. Uważam, że takie miejsca, jak wspomniane w artykule Sanktuarium trzeba promować, chroniąc je od zapomnienia. Skłaniają ono bowiem, nie tylko do przeżyć duchowych, ale także zachwycają ciekawymi obiektami architektonicznymi oraz  niepowtarzalnym krajobrazem i folklorem.

Prz opracowaniu artykułu korzystałam z następujących źródeł:
1.http://www.sanktuariapolskie.info/diecezje/25/siedlecka/sanktuaria/61/sanktuarium-matki-bozej-budzieszynskiej,
2. http://www.parafiamokobody.pl/budzieszyn,
3. http://www.turystykawschodniegomazowsza.pl/index.php/okolice/mokobody-budzieszyn,
4. http://bozestopki.pl/?p=140

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Św. Siostra Faustyna Kowalska – Orędowniczka Miłosierdzia Bożego

 Witam ! W związku z minioną niedzielą, która była Niedzielą Miłosierdzia Bożego kilka słów o patronce tego dnia i wielkiej Orędownic...