http://www.boromeusz.franciszkanie.pl/pl/modlitwy-3/modlitwy-do-sw-joanny-beretty-molli.html
Witam! W dniu dzisiejszym pragnę przedstawić postać pewnej Włoszki, która aby uratować inne życie poświęciła swoje własne. O kim mowa ? Chodzi o Świętą Joanną Berettę Molla. Przyjrzyjmy się bliżej życiu tej wspaniałej kobiety, żony i matki.
Joanna Beretta Molla urodziła się dnia 4 października 1922 roku w Magencie niedaleko Mediolanu. Była przedostatnim z trzynaściorga dzieci Alberta i Marii. Atmosfera domu rodzinnego, w którym wzrastała przepełniona była wiarą i miłością. Dzieci razem z matką codziennie modliły się i uczęszczały na Mszę św.
Joanna swoje życie związała z medycyną. Niestety również w tym samym czasie, jedno po drugim, w odstępie zaledwie czterech miesięcy zmarli jej rodzice. Jednak żywa wiara i zaufanie Bogu nie pozwoliły na pogrążenie się w rozpaczy Jej i rodzeństwu.
W czasie studiów, Joanna podjęła intensywną pracę w szeregach Akcji Katolickiej i Stowarzyszeniu św. Wincentego a Paulo. Głosiła katechezy dla dziewcząt. Na podstawie zachowanych do dziś jej notatek można zauważyć, że przyszłą świętą cechowały ogromna dojrzałość wiary i odpowiedzialność za każde słowo. Jej siostra i dwóch braci wybrało drogę zakonnego powołania. Joanna też miała taki zamiar, ale nie pozwolił na to jej stan zdrowia. Poza tym pragnęła zostać misjonarką.
Po uzyskaniu dyplomu z medycyny i chirurgii na Uniwersytecie w Pawii, otworzyła klinikę medyczną w Mesero (koło Magenty). Rok później zrobiła specjalizację z pediatrii na uniwersytecie w Mediolanie, gdzie również prowadziła swoją praktykę lekarską.
Swojego przyszłego męża- inżyniera Piotra Mollę spotkała przypadkowo. Kolejne ich spotkanie miało miejsce trzy lata później. Od tego czasu byli już nierozłączni. Snuli plany założenia rodziny oddanej Bogu i otwartej na Jego łaski. Na dziesięć dni przed ślubem Joanna pisała do Piotra: "Chciałabym, aby nasza nowa rodzina mogła się stać jakby wieczernikiem zjednoczonym wokół Jezusa.”
Jako małżeństwo Joanna i Piotr byli ludźmi pracowitymi, ale pogodnymi i szczęśliwymi. Cechowała ich rzetelność i uczciwość. Starali się spędzać razem jak najwięcej czasu. Chodzili po górach, jeździli na nartach, lubili koncerty i przedstawienia teatralne. Joanna interesowała się modą, przeglądała nowe żurnale. Była elegancką i zadbaną kobietą.
Państwo Molla doczekali się czwórki dzieci: syna Pierluigiego oraz córek Marii Zity, Laury i Joanny Emanueli. Podczas czwartej ciąży, okazało się, że w macicy Joanny rozwinął się włókniak, który zagrażał rozwijającemu się płodowi i życiu matki. Mimo wskazań medycznych do przerwania ciąży, Joanna zdecydowała się donosić ją do końca. Jako lekarz zdawała sobie sprawę z grożącego jej niebezpieczeństwa. Od początku stanowczo domagała się ratowania życia dziecka za wszelką cenę. Operacja usunięcia włókniaka udała się, dziecko mogło rozwijać się bez przeszkód. Niestety stan zdrowia matki pogorszył się.
20 kwietnia 1962 r., w Wielki Piątek, Joanna przyjechała do szpitala. Nazajutrz rano urodziła zdrową, piękną córeczkę, ale sama znalazła się w agonii. Tydzień później - zmarła, pozostawiając męża i czworo małych dzieci. Oddała swoje życie za dziecko, by mogło się bezpiecznie urodzić. Miała niespełna 40 lat, z czego tylko siedem była mężatką.
Rodzina, przyjaciele i pacjenci, którym służyła, zapamiętali ją jako dobrą i delikatną kobietę. Mąż po jej śmierci powiedział: "Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu - jako matki i jako lekarza - że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące".
Św. Jan Paweł II beatyfikował Joannę podczas Światowego Roku Rodziny w 1994 r., a kanonizował ją dziesięć lat później. Wspomnienie liturgiczne świętej w Kościele katolickim obchodzone jest 28 kwietnia. Relikwie św. Joanny Molla znajdują się w wielu kościołach na całym świecie, również w Polsce.
Święta Joanna Molla jest wzorem do naśladowania dla wszystkich kobiet i matek na świecie. Jej postać uosabia heroiczna odwagę i bezinteresowną miłość, które doprowadziły ją do ofiary z życia, poniesionej w celu ratowania jej nienarodzonego dziecka. Postawa Świętej dowodzi, że miłość, która jest w stanie oddać życie nie zginie. I nie zginęła przekazując światu ważne przesłanie o świętości każdego nowo poczętego życia. Przykład życia Joanny Molla, zwłaszcza w obecnych czasach pełnych dyskusji na temat dopuszczalności przerywania ciąży, powinien być drogowskazem dla każdego wierzącego, wskazującym na obowiązek ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
1. http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/04-28c.php3;a
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Beretta_Molla;
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz