sobota, 4 lutego 2017

Święta w służbie czystości - błogosławiona Karolina Kózkówna.

 Źródło- http://rokwiary.diecezja.pl/?zachowaj-czystosc-dochowaj-wiernosci,614

Na początek cyklu o świętych pragnę przedstawić postać pewnej nietuzinkowej dziewczyny z podtarnowskiej wioski, która żyła w czasach wcale nie tak odległych od naszych. Nazywała się Karolina Kózka i uchodzi za jedną z największych polskich świętych XX wieku, będąc także nazywaną nieoficjalnie ,, Chłopskim Doktorem Kościoła”. 

1.Dzieciństwo 

Karolina Kózka (Kózkówna) urodziła się dnia 2 sierpnia 1898 r. w miejscowości Wał-Ruda (diecezja tarnowska) w ubogiej rolniczej rodzinie Jana Kózki i Marii jako czwarte z ich jedenaściorga dzieci. Została ochrzczona w pięć dni po urodzeniu a więc 7 sierpnia 1898 roku w kościele parafialnym w Radłowie. 

2. Atmosfera domu rodzinnego 

Rodzice Karoliny byli ludźmi głęboko wierzącymi toteż w domu przyszłej błogosławionej pielęgnowano tradycje religijne i obyczajowe. Życie rodziny było dość surowe, pracowite i przepojone pobożnością. Dzieci wraz z rodzicami regularnie uczęszczały w niedziele i święta do kościoła na Mszę Świętą. Ponadto dość często przystępowano do spowiedzi i Komunii Świętej. Codziennie modlono się pacierzem, śpiewano Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie, z kolei w niedziele Wielkiego Postu,  z powodu dużej odległości do kościoła,  odprawiano nabożeństwo Gorzkich Żali.

3. Lata szkolne 

Karolina uczęszczała przez sześć do szkoły jedno-klasowej, gdzie zdobyła wiedzę, może niezbyt rozległą, ale gruntowną, opartą na wartościach chrześcijańskich. W 1907 roku przystąpiła do I Komunii Św., a 18 sierpnia - równo pół roku przed śmiercią – przyjęła w kościele parafialnym w Zabawie sakrament Bierzmowania. 


4. Wygląd i charakter

Źródło - http://lubiehrubie.pl/wiadomosci/ks-tomasz-szady-warto-poznac-blogoslawiona-karolina-kozkowna


Karolinę spośród innych dzieci wyróżniały wyraziste rysy twarzy oraz harmonijna twarz o nieco wysuniętych kościach policzkowych. Przyszła błogosławiona miała poważny wyraz twarzy. W jej oczach z kolei można było dostrzec powagę i zdecydowanie. Posiadała bujne włosy, gładko zaczesane do tyłu. Świadkowie zgodnie zeznają, że "włosy miała rude, twarz i cerę - jasną, ale miłą i pociągającą". 
Prowadziła głębokie życie wewnętrzne. Pomimo tego nie traciła kontaktu ze światem zewnętrznym. Umiała rozporządzać darami ducha otrzymanymi od Boga, dodając do tego swoją pracowitość. Cechował ją także wielki zapał w zdobywaniu wiedzy toteż bardzo lubiła czytać ksiązki. Była bystrym dzieckiem, przejawiającym` szybką i dobrą orientację. Cechowała ją wierność raz obranej wartości. Jak wspominała siostra Karoliny - Katarzyna: "Karolina była mocnego usposobienia, co sobie postanowiła, to tak musiało być." Jej życiową postawę przenikała naturalność i prostolinijność. Zawsze była taka sama. "Karolina nigdy nie udawała - zeznała jej koleżanka M. Pająk - lubiła często powtarzać: wolę być taką, jaką jestem." 

5. Zaangażowanie w życie parafii 

Karolina należała do Apostolstwa Modlitwy, była zelatorką Koła Żywego Różańca. W procesjach nosiła feretron z figurą NMP Niepokalanie Poczętej, do której żywiła szczególne nabożeństwo. Często też brała udział w pielgrzymkach na odpusty do Odporyszowa, Bielczy, Zaborowa i Tuchowa. Jej niespełnionym marzeniem, było odbyć pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i w tym też celu zbierała drobne oszczędności. „Jako dorastająca dziewczyna wyróżniała się wśród rówieśnic skromnością w postawie i w całym zachowaniu. Choć lubiła się porządnie ubrać w niedzielę, nie przywiązywała zbytniej wagi do strojów, ani innych rzeczy, które pochłaniają uwagę dziewcząt w jej wieku. Pragnęła służyć Bogu w dozgonnym dziewictwie” (J. Białobok). 

6. Męczeńska śmierć i kult 

Karolina została zamordowana jako 16-latka, 18 listopada 1914, broniąc się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza na początku I wojny światowej. Zmarła w wyniku wykrwawienia spowodowanego przecięciem szablą arterii szyjnej. Ciało Karoliny odnaleziono po przeszło dwutygodniowych poszukiwaniach, dopiero 4 grudnia. W pogrzebie wzięło udział około 3 tysięcy osób. Zmarłą otoczono kultem męczeństwa i świętości. Od razu została obwołana Pierwszą duszą do Nieba, Prawdziwym Aniołem, Gwiazdą Ludu, Kwiatem Polskiej Ziemi oraz Apostołką Bożej Sprawy. 

7. Proces beatyfikacyjny 

Karolina Kózkówna została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II dnia 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie.  Jej Liturgiczne wspomnienie przypada na dzień jej śmierci (czyli narodzin dla nieba), tzn. 18 listopada. 

 8. Upamiętnienie 

Z okazji 15 rocznicy wyniesienia Karoliny Kózkówny na ołtarze, biskup tarnowski Wiktor Skworc, ustanowił kościół parafialny w Zabawie Sanktuarium błogosławionej, gdzie spoczywa ona obecnie pod ołtarzem głównym.
Karolina została patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz diecezji rzeszowskiej.
W 2014 doszło do ekranizacji losów błogosławionej filmem w reżyserii Dariusza Reguckiego pt. „Karolina”. Następnie w 2016 z inicjatywy Fundacji „Lux Veritatis” stworzono kolejny film o bł. Karolinie pt. „Zerwany Kłos” w reżyserii Witolda Ludwiga z główną rolą Aleksandry Hejdy.

Błogosławiona Karolina Kózkówna jest dla młodych ludzi, zarówno dziewcząt jak i chłopców niekwestionowanym wzorem do naśladowania. Uosabia godność człowieka, która realizuje się w życiu zgodnie z najważniejszymi wartościami, takimi jak czystość i pokora, które są często pomijane i ośmieszane w dzisiejszych czasach.  Stąd też można Ją określić mianem ,,Męczennicy w służbie czystości”.

Powyższe rozważania pozwolę sobie zakończyć słowami fragmentu brewiarzowego hymnu:

 „Błogosławiona Karolino,
  Świeć nam przykładem swego męstwa;
  Bądź wzorem pracy i modlitwy,
  Czystości życia i męczeństwa.”

Przy opracowaniu tego wpisu korzystałam z następujących stron internetowych:

1.http://adonai.pl/rcs/?id=2
2.http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/b_kozkowna.htm;
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Karolina_K%C3%B3zka;amiętnienie 


5 komentarzy:

  1. Ciekawy tekst. Jestem u Ciebie na blogu pierwszy raz ale będę wpadać częściej. Tekst podrzucę mojej mamie, na pewno ją zaciekawi. Pozdrawiam ciepło a w wolnej chwili zapraszam do mnie www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo. :) Wraz z drugą autorką bloga pozdrawiam i zapraszam do odwiedzania. :)

      Usuń
  2. Oryginalny pomysł na bloga. Z zaciekawieniem zapoznałam się z wpisem. Szkoda, że tak młoda dziewczyna umarła tak wcześnie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam. Dobry tekst, dziekuję za propagowanie znajomości życia świętych - w tym bł. Karoliny. Mam jednak drobną uwagę - pierwszym kościołem parafialnym Karoliny (tym, w którym przyjęła chtzest) był kościół w RAdłowie, nie w REdłowie. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Św. Siostra Faustyna Kowalska – Orędowniczka Miłosierdzia Bożego

 Witam ! W związku z minioną niedzielą, która była Niedzielą Miłosierdzia Bożego kilka słów o patronce tego dnia i wielkiej Orędownic...